Οι ποιητικές συλλογές «Παλμοί», του Αλέξανδρου Κατούλη και «Ταινίες δρόμου», του Δημήτρη Κοτσέλη (εκδόσεις Ιωλκός), προτεινόμενες στο βιβλιοπωλείο «Public» (Σύνταγμα).
Λίγα λόγια για τα βιβλία:
• Παλμοί
Εντός των σελίδων της συλλογής του Αλέξανδρου Κατούλη αναφαίνονται οι κραδασμοί της Ζωής που ο άνθρωπος καλείται να αντιμετωπίσει.
Ανιχνεύονται οι χτύποι που η Αγάπη αντανακλά με τη ζωηρότητα και τα χρώματά της στον εσώτερο κόσμο μας.
Προσεγγίζονται ο τόνος και η ένταση που πρέπει να βιώνουμε μακριά από τα άγχη των καιρών, την Επόμενη μέρα.
Αναγνώστης και ποιητής συντονίζονται παλινδρομικά στην οριοθέτηση σημαντικών στιγμών κι ελπιδοφόρων προσδοκιών.
Γιατί Παλμοί είναι η συνέχεια και ταυτόχρονα μία νέα αρχή.
• Ταινίες δρόμου
Το υλικό της συλλογής Ταινίες Δρόμου είναι γραμμένο στην πλειονότητα του την περίοδο πριν την οικονομική κρίση. Βασικό του μοτίβο είναι η περιπλάνηση σε δύο τόπους: τους εξωτερικούς χώρους των ανοικτών τοπίων και τα κλειστοφοβικά τερέν της σκέψης του αφηγητή.
Πρώτο σημείο αναφοράς για τα πεζά αυτά ποιήματα υπήρξε η λεγόμενη σκηνή των Beat αλλά και εκείνη των «συνομιλητών» τους (Σπύρος Μεϊμάρης, Πάνος Κουτρουμπούσης, Τάσος Δενέγρης).
Δεύτερο σημείο αναφοράς για τη συγγραφή τους υπήρξε η κινηματογραφική τριλογία της περιπλάνησης του Wim Wenders (H Αλίκη στις Πόλεις, Η λάθος κίνηση, Στο Πέρασμα του Χρόνου).
Η φόρμα των γραπτών της συλλογής διαπνέεται τόσο από τη δομή των χαϊκού όσο και από τη λογική του κινηματογραφικού μοντάζ.
Οι Ταινίες Δρόμου είναι η πρώτη ποιητική συλλογή του Δημήτρη Κοτσέλη.